Herní karty Historie

Fish Fillets 2 – recenze

Napsal: DoMaS Publikováno:6.3.2007
 

Historie neuškodí…

Věřím, že málokdo ze čtenářů slyší o rybičkách poprvé. Jakby taky ne, když byl první díl (1998) po úspěšné prodejnosti uvolněn jako freeware (prosinec 2002). Dočkal se obrovského počtu downloadů a vyšel na mnoha CD přílohách herních i neherních časopisů. A co víc - ujala se ho hráčská obec a vytvořila předělávku: Fish Fillets - Next Generation (2004) pod licencí GNU/GPL. Ta je kompatibilní i s jinými operačními systémy než Windows, pravidelně se aktualizuje a momentálně mimo jiné obsahuje navíc osm překladů do různých světových jazyků …

Co více mohou vývojáři z Altar Games (původně Altar Interactive) chtít? - Dát nám dárek… Fish Fillets 2 :-)

Tak se, trpaslíci, domluvte… Linux v ledu Výuková místnost želvy

Mořští tvorové

Základ herního systému zůstal prakticky zachován. Došlo na zjednošení jež nově umožňuje posouvat předměty přímo po těle rybiček. Vaším úkolem je opět dostat dva rybí agenty (Tinu Guppyovou a Maxe Floundera) za pomoci ostatních předmětů z obrazovky. Tentokrát ovšem nebudou jen dva. Celkem si zahrajete za osm podmořských živočichů. Budou to krabí bratři – nadšený Virgil a drsný raper Šéf krab, kteří mohou vylézt i na souš, dále malé nemluvně mořského koník specializované na chaluhy, želva Agentka Ž, jež během dlouholeté služby nabyla nesmrtelnosti, šnek Arnošt, mno a pochopitelně taky šnek Arnošt :-), kteří se při dotyku s předmětem stávají jeho součástí. Mimochodem, věděli jste, že šneci mívají jen dvě jména? První je Arnošt… a druhé je… ehm, Arnošt? :-)

Humor a dabing

Rybičky zůstávají tou nejukecanější logickou hrou. Dialogy a oživující příběh opět stojí na příjemném dětsky milém humoru s vydařilým českým dabingem. Zklamal mě ale krab Virgil, který byl v anglickém dabingu nepřekonatelný. Také je škoda, že se přes početné narážky na první díl již nedočkáme pirátského songu v podání samotných programátorů ;-)

Zapakováni v PC Červíci všechno slyšeli… Raper Šéf krab to má pevně ve svých klepetech

Obtížnost, herní doba a bonusy

Při hraní review verze jsem se nechal obtížností zmýlit. Musím tedy opravit své tvrzení, a říct, že obtížnost v žádném případě neklesla. Přibyli inovační herní prvky jako smrtící lasery, ledové kry s „opačnou gravitací“, volně plovoucí chaluhy a radioaktivní předměty, které v kombinaci se specifickými vlastnostmi jednotlivých mořských živočichů nabývají nových rozměrů.

Počet levelů se z původních sedmdesáti přehoupl přes stovku. První osmdesátku překlenete během jednoho týdne. Tedy jinak řečeno, máme tu oproti prvním rybičkám více levelů přístupných obyčejným smrtelníkům. Levely se na mapě větví přijatelnějším způsobem. Mimochodem každé nové rozvětvení hry je uvedeno ingame animací. Co se týče zmínky (v review pohledu), o povedených 3d videí, tak ty jsou krom úvodního videa velice krátká a bohužel jich moc není. Další změna je velice užitečná a umožňuje vrátit se o libovolný počet kroků zpět až na začátek uložené pozice či levelu.

Krátké 3d video: osvobození mořského koníka Ingame animace: virtuální realita Mapa

Za pomyslnou osmdesátkou prvních levelů už přituhuje a jeden level vyžaduje alespoň hodinu přemýšlení. Z posledních levelů jsem dohrál pouze jeden a jeho obtížnost nebyla „nemožná“ jako v prvním díle.

Editor levelů
Během hry jste odkazováni na domovskou stránku rybiček, kde si údajně můžete stáhnout editor. Bohužel stále není dostupný, a tak trochu se obávám, že jako v případě příslibu editoru k Beruškám 2 zůstane jen u něj :-(. V každém případě by to hodnotu rybiček podstatně zvedlo.

Aktualizace: Editor nakonec vyšel, ale až rok po vydání hry.

Pro fajnšmekry autoři v některých místnostech šalamounsky rozházely bonusové hvězdičky. Jejich sbírání sice nesouvisí s hlavním příběhem hry, ale otvírají se vám za něj bonusové materiály v menu hry, které jsou výbornou motivací. Jedná se především o příjemně provedené skládání puzzlů s motivy hry. Přijde řeč i na zpřístupnění těch pár krátkých 3d videí ze hry, bonusové místnosti a užitečné funkce (počítadlo kroků, přeskakování místností..). Posbírání všech hvězdiček s vyřešením posledních levelů bude opět tvrdým oříškem s obtížností přibližující se k té zmiňované z prvního dílu. S hrou opět probíhá soutěž o nejrychlejší řešení.
 

Tak toto dá opravdu zabrat… UFOuni musí ven.. Bonusové puzzle

Logičtí fajnšmekři se budou k druhému dílu vracet ještě za nějaký ten rok, tak jak tomu bylo u prvního dílu rybiček, aby vyřešili nevyřešitelné, nebo aby zmenšili počet kroků řešení a mohli se následně pochlubit svými výsledky na internetu.

Fish Fillets 2 považuji za nejlepší českou logickou hru, kterou mohu všem příležitostným hráčům logických her jedině doporučit.

Tam někde venku je řešení!

hodnocení
90%
© DoMaS