Herní karty Historie

Polda 5 – recenze

Napsal: DoMaS Publikováno: 20.11.2005
 

tip na odkaz :
Uplynuly tři roky od vydání posledního Poldy a je opět zpět. Tentokrát se navrátil v podání nového týmu od Zima software v humorném hávu, který se ze čtvrtého dílu vytratil. Bude se konat autory slibovaná silně explozivní dávka humoru a vyvrcholení celé série?

Příběh

Před dveřmi Pankrácova bytu se objevil doporučený balík (česká pošta většinou nedoporučí :), v němž najde speciální přístroj na určování polohy, a jelikož musí jít o balík od dlouhovlasé brunety s dlouhýma nohama, jde se na věc… Souřadnice přístroje jej zavedou na skládku za městem, odkud je teleportován na vesmírnou základnu P.R.Č.A., což je zkratka pro Policejní Rekonstrukce Časových Abnormalit. Na ní nemá moc na výběr a pouští se do cestování časem a napravování pozměněných dějin. Příběh tedy zůstává oddechovou záležitostí postavenou na humoru a nijak nevyniká.

Skládka za městem Řecké záchodky Pohotovostní stav

Kam zavítáme?

Mimo skládku za městem a základnu P.R.Č.A. zavítá Pankrác i do Řecka, dobýt nedobytou Tróju, dále do období 1. světové války odvrátit vítězství Německa, zničením nového prototypu letadla a nakonec se podívá i do Egypta, aby napravil faraónovu smrt.

Jak šel čas…

Polda 1 (1998), Polda 2 (1999), Polda 3 (2000), Polda 4 (2002), Polda 5 (2005)

Komixový nádech

Všechny lokace jsou vykresleny v ráznějším komixovém duchu pomocí technologie Cel-Shading (použita v 3d akci XII) a dodatkových funkcí grafických karet Pixel Shaderů. Bohužel moje grafická karta GeForce 4 MX stejně jako jiné (GeForce 2..) tuto funkci nepodporuje, a tak jsem si hru mohl zahrát až po nedávno vydaném patchi. Bohužel mi hra nevykreslovala stíny postav. Díky jednoduššímu grafickému stylu si tuto hru buď oblíbíte anebo ji odsoudíte. Zpočátku jsem měl z grafiky rozporuplné pocity, ale během hraní se mi zalíbila a začal jsem ji brát jako plnohodnotnou, a ne jako zpočátku jako jakýsi nepodařený pokus o komix.

Kdo se stane faraónem? Originální perličková koupel Otáčející se zeměkoule je velmi efektní

Herní obrazovky

Většina lokací vypadá hezky, některé obzvláště (hangár, balón, posvátná hora), ale bohužel některé lokace jsou až moc prázdné a přímo volají po větší nápaditosti (přechodné obrazovky v Řecku, mrtvý žralok v Egyptě). Téměř všude se aspoň jedna věc hýbe. Např. v Řecku: plazící se hadi a lezoucí ještěrky jsou vydařené a oživují mrtvé lokace. Ale zato opakující se animace teček mušek a ptáků jako jediná animace na obrazovce moc života nedodá. Citelně chybí animace moře a veškeré vody ve hře, která zůstává nehybná. Některé animace jsou vydařené obzvláště - otáčení zeměkoule pod balónem v Německu, či plavkyně v bazénu :o)  Ještě si neodpustím vytknout surové vsazení některých předmětů do hry, které se k okolí nehodí (dýně u truhláře) – stačilo by vystínování.

Prkno akorát do kapsy Něco mi tu připomíná Gooku :-) Tajemný hangár

Hudba a zvuky

V každé „epizodě“ hraje jeden opakující se nevýrazný hudební motiv. Zaujala mě pouze tajemná melodie v nočním Německu, ale neustálým opakováním se mi spíše znepříjemnila. Zvuky jsou obstojné. Avšak trošku mi uniká proč chůze Pankráce po tvrdé zemi, zní jako klapot nohou po dřevěné podlaze.

Kdopak to mluví?

Do herního prostředí jsou vsazeny 3d postavy, které do prostředí celkem zapadnou. Musím pochválit jejich animace, které se dějí nezávisle na rozhovoru, a tak nemusíme čekat až skončí jejich animační pasáž. Robot během rozhovoru popíjí kávu, truhlář v klidu truhluje a Pankrác přitom užívá pár vydařených gestikulací. Samozřejmě všechny postavy opět namluvili profesionální herci, aby to dobře znělo a mohlo se to napsat na krabici :) Počet dabérů se snížil na šest. Z původního osazenstva tu zůstal kromě Luďka Soboty pouze Bohdan Tůma (od 3.dílu). Přibyl Zdeněk Izer, Zdeněk Mahdla, Jan Šťastný a Miroslava Součková. Vše zní dobře, hlavně Sobota, ale u některých postav lze poznat stejný dabér.

Abnormálně agresivní uklízečka Proběhla sexuální revoluce Kerberos se nám zamiloval

Vtipný Pankrác

A dostáváme se k jednomu z hl. pilířů – humoru. Ten k duchu celé sérii neodmyslitelně patří stejně jako hlas Luďka Soboty coby Pankráce. Opět se vsadilo na pubertální osazenstvo, ale tentokrát je Pankrác ze všech Poldů sexuálně nejnevyžitější. V každé možné příležitosti využívá dvojsmyslů, a pak se do nich zakoktává. V rozhovorech je narážek požehnaně, ale ukecanost sem tam ujede a odpočinkové hraní se mění v nudu. Sice jdou zapnout titulky, které lze odklikávat myší, ale obsahují mnoho pravopisných chyb. Občas se také překročí hranice vkusu – např. rozhovor jak kapitán přišel o koule. (Protože mu je ukousl pes Jak se to stalo? Jedl paštiku, ta mu náhle vypadla, pak…no to, no…) Ovšem mi to nedalo a mnohokrát jsem se musel během hry pousmát a párkrát i upřímně nahlas zasmát. Také jsem napjatě vyčkával jak dopadne sexuální revoluce na základně P.R.Č.A. :-) Ale přestože mi humor nesedl stoprocentně, musím uznat, že se jedná o nejvtipnějšího Poldu. Zkrátka nadržený humor sedí Pankrácovi nejlépe.

Temný Pankrác
Původně se měl z tohoto dílu vytratit humor úplně - vše mělo být laděno spíše hororově v profesionální 3d grafice. Ale byl by ponurný polda poldou? Nakonec byla původní verze zrušena…

Obtížnost puzzlů

Kombinace předmětů jsou v rámci zábavného duchu logické. Ale kombinaci všechno na všechno využije každý. Naštěstí počet předmětů v inventáři nepřekročí patnáctku a po vyloučení nepoužitelných předmětů se rychle doberete k řešení. Do cesty se vám hodně popletou kočky, které budete odstraňovat co nejsložitěji. Vývojáři chtěli nejspíše docílit legendárního prvku jakým byl nabíjecí pes v 7 dní a 7 nocí. Stejně jako chtěly dostat do české mluvy po vzoru fičáku z VyVolených spojení „malý český polda“. Nejspíše se moc nezdařilo. Pořádně jsem se zasekl dvakrát – při čemž pro postup nutné prozkoumání milionkrát prozkoumaného okna ke konci hry v Německu mě naštvalo nejvíce.

Animace úkonů

Po shlédnutí intra jsem se obával, že se bude Pankrác vyhýbat animacím stejně jako v Poldovi 3, ale překvapil mě mnoha animacemi vypracovanými zvláště pro daný úkon (lezení do hnízda na posvátné hoře). Samotné pohyby Pankráce jsou vydařené.

Posvátná hora Mít toto v 1. světové válce…

Kámen úrazu – délka hry

Vše má tak rychlý spád, že se mi vše podařilo projít během sedmi hodin. Když to porovnám s trojnásobně delším Poslem smrti, tak začínám přemýšlet jestli je lidová cena 550 Kč opravdu lidová. Velice klátka hrací doba! Vznikla nepochybně také vypuštěním plánovaných meziher, které se ve hře samy nabízejí a chybí tu. Rád bych uvítal zpestření v podobě letecké mezihry (Polda 3) při odletu z hangáru, střílení z kuše po Trójanech a nějaký menší hlavolam v egyptské hrobce. To celé obohaceno ještě jedním výletem do minulosti a hodnocení by bylo vyšší…

Suma sumárum


Polda zůstal oddechovou záležitostí pro nenáročné náctileté hráče, kteří toho moc neočekávají a chtějí se pouze pobavit pubertálním humorem. Pro antipankráce a antimajerovce smlsané vypointovanými scénáři zůstává nehratelný. Avšak fanoušci série si nemohou tento nejvtipnější a nejkratší díl nechat ujít.

I když tomu konec moc nenasvědčuje, nashledanou za dva roky u dalšího Poldy ;-)

hodnocení
70%
© DoMaS